Jak wygląda układanie kostki brukowej przez Malbud?
- 1
Niwelowanie terenu i korygowanie
Na początek procesu układania kostki brukowej konieczne jest zaznaczenie granic przy pomocy słupków i sznurka. Po dokonaniu oznaczeń, przechodzimy do wykopania rowu. Głębokość wykopu zależy od typu gleby. Im bardziej wilgotna gleba, tym konieczna jest grubsza warstwa podbudowy, dlatego też trzeba wykopać rowek głębiej (przedział wynosi od 15 do 40 cm). Na tym etapie należy zadbać o równanie terenu, czyli wyrównanie podłoża do pożądanego poziomu. Uwzględnij delikatny spadek terenu (~1 cm na metr), żeby uniknąć powstawania kałuż po opadach deszczu w przyszłości.
- 2
Układanie krawężników
Układanie krawężników jest kolejnym krokiem układania kostki brukowej. Zaplanuj, żeby szerokość ścieżki była wielokrotnością szerokości kostki. Tak unikniesz konieczności przycinania kolejnych kostek. Równomiernie ułożone krawężniki będą pełniły funkcję ustalania poziomu dla kostki i podbudowy. Krawężniki umieść na warstwie mocnego betonu, a następnie obsyp ziemią z zewnątrz.
- 3
Wykonanie podbudowy
Rozpocznij wylewanie i zagęszczanie podłoża po wyznaczeniu linii krawężników. Zalecamy stopniowe nakładanie, zagęszczanie warstw i wyrównywanie, jeśli grubość podbudowy przekracza limit 10-20cm
- 4
Przygotowanie podłoża kostki brukowej
Nanieś piasek na zagęszczoną podbudowę. Proponujemy przesiany żwir o ziarnach o wielkości 2-5 mm. Podłoże kostki równomiernie wyrównaj za pomocą listwy niwelującej, tak aby kostka przed wibracją była uniesiona o 1 cm ponad poziom docelowy. Podłoże powinno być wypoziomowane i wyrównanie przed ułożeniem kostki brukowej.
- 5
Układanie kostki brukowej
Możesz przystąpić do układania kostki brukowej. Układanie przeprowadź na obszarze, na którym będzie układana, żeby uniknąć zanieczyszczenia kostki brukowej. Posługuj się sznurkami i listwami, żeby kontrolować równe odstępy pomiędzy spoinami. W ten sposób możesz korygować odchylenia.
- 6
Wibrowanie powierzchni
Przygotuj powierzchnię przed wibrowaniem. Wypełnij fugi suchym, drobnym piaskiem oraz dokładnie oczyścić powierzchnię kostki brukowej. Do przeprowadzenia wibracji użyj wibratora z gumową podkładką. Kontynuuj proces aż do uzyskania jednolitego poziomu powierzchni. Sprawdź, czy po wibracji nie jest konieczne ponowne uzupełnienie piasku w fugach lub ich zamulenie.
- 7
Właściwa podbudowa
Ważne przy układaniu kostki brukowej jest elastyczne połączenie kostkami za pomocą fug, ponieważ równomiernie przenoszone jest obciążenie podłoża. Upewnij się, że podłoże nie zostało zdeformowane. Zauważyć to po zaburzonym wyglądzie kostki. Podbudowa jest nakładana na wcześniej zagęszczone podłoże. Jej grubość zależy od rodzaju podłoża i obciążenia. Dla chodników i prywatnych posesji zwykle wystarcza warstwa o grubości około 20 cm, a obszary o większym obciążeniu wymagają grubości 30-40 cm. Zastosowanie mrozoodpornego materiału jest ważne, żeby zachować trwałość. Polecamy żwir lub tłuczeń o średnicy około 40mm. W przypadku podbudowy betonowej lub asfaltowej wystarczy dodać warstwę podsypkową o grubości 3-5cm.
Czy warto zdecydować się na układanie kostki brukowej?
Kostka brukowa jest estetycznym kruszczem poprawiającym wygląd posesji, ogrodu czy placu. Nasi projektanci są w stanie stworzyć unikalne projekty, dzięki zróżnicowanym wzorom, kolorom i kształtom w jakich dostępnych jest kostka brukowa. Kostka brukowa jest wytrzymałym materiałem. Struktura kostka pozwala wytrzymać jej duże obciążenia, co jest przydatna na parkingach lub podjazdach. Kolejną charakterystyczną cechą struktury jest przyczepność. Kostka nie jest tak gładka jak asfalt, dzięki czemu pojazd nie wpadnie w poślizg. Kostka jest przyjaznym dla środowiska rozwiązaniem, ponieważ małe szczeliny odprowadzają wodę niwelując powstawanie kałuż. Na sam koniec warto zaznaczyć, że kostka jest łatwym w operowaniu materiałem. Nie mamy konieczności zdejmowania całej instalacji, kiedy jeden element będzie uszkodzony. Swobodnie możemy wyciągnąć pojedynczą sztukę i naprawić ją tanim kosztem.
Jakie są sposoby układania kostki brukowej?
Popularnych jest kilka metod układania kostki brukowej. Bardzo często kierowane są do nas zapytania w stronę:
- Układanie wachlarozwe polegające na ułożeniu kostki równolegle, zmniejąc kąt co daje efekt wachlarza.
- Układanie cegiełkowate polegające na ułożeniu kostki wzdłuż i poprzecznie przypominając mur cegieł.
- Układanie krateczkowe polega na ułożeniu kostki prostopadle do siebie przypominając kort tenisowy.
- Układanie jodełkowate polega na ułożeniu kostki w kształcie litery V.
Jaka jest cena układania kostki brukowej?
Kilka czynników ma wpływ na cenę układania kostki brukowej. Są nimi: rozmiar obszaru, projekt, ułożenie kostki, lokalizacja, rodzaj materiału czy nakład prac. Indywidualnie podchodzimy do wyceny, dlatego prosimy skontaktować się z naszymi pracownikami, którzy przeprowadzą wywiad i na jego podstawie przygotują dla Państwa ofertę.